شنبه ٢٣ تير ١٤٠٣
اخبار > بهبود شاخص‌هاي اقتصادي در دولت سيزدهم/ مطالبات گندم‌كاران به‌زودي پرداخت مي‌شود


  چاپ        ارسال به دوست

بهبود شاخص‌هاي اقتصادي در دولت سيزدهم/ مطالبات گندم‌كاران به‌زودي پرداخت مي‌شود

معاون رئيس‌جمهور و رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور با حضور در برنامه زنده «صف اول» در شبكه خبر سيماي جمهوري اسلامي ايران، عملكرد اقتصادي دولت سيزدهم را تشريح كرد.

به گزارش مركز روابط عمومي و امور بين‌الملل سازمان برنامه و بودجه كشور، دكتر «داود منظور» با بيان اينكه آمارها نشان‌دهنده رشد اقتصادي بالا و تورم كمتر نسبت به گذشته در دولت سيزدهم است، گفت: سازمان برنامه و بودجه كشور در همه دولت‌ها به عنوان نقطه كانوني عمل مي‌كند و نخ تسبيح فعاليت همه دستگاه‌ها است. اگر اين سازمان كارهاي خودش را به موقع انجام دهد، طبيعتا دستگاه‌ها هم مي‌توانند به مأموريت‌هاي خودشان عمل كنند. اين سازمان در دولت سيزدهم نقش خودش را با توجه به همه محدوديت‌ها، نسبتا به‌خوبي ايفا كرده است.
وي افزود: البته كاركرد متغيرهاي كلان اقتصادي، فقط ناظر به عملكرد بودجه دولت نيست. بلكه حاصل كاركردهاي مجموعه فعالان اقتصادي در بخش دولتي و غيردولتي و نهادهاي عمومي است كه حاصل آن را در رشد اقتصادي مي‌بينيم. دستگاه‌هاي دولتي عملا پشتيباني كننده رشد اقتصادي هستند و سازمان برنامه و بودجه هم طبق مأموريت خودش، راهبر توسعه و پيشرفت كشور است. به عبارت ديگر سازمان برنامه و بودجه در برنامه‌هاي پنج‌ساله‌اي كه تدوين مي‌كند، كل بخش‌هاي اقتصادي را مد نظر قرار مي‌دهد.
معاون رئيس‌جمهور با بيان اينكه حاصل كاركرد اقتصاد در سه سال دولت سيزدهم قابل دفاع است، گفت: آمارها نشان مي‌دهد عملكرد پولي در دولت سيزدهم بسيار منظم‌تر از قبل بوده و در اين دولت، هم رشد اقتصادي بالا و هم تورم كمتري ثبت شده است.
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور افزود: رشد اقتصادي در سال ۱۴۰۰ طبق گزارش مركز آمار ايران، پنج و نيم درصد بود؛ در سال‌هاي ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ هم به ترتيب ۵ و ۵,۷ درصد رشد كرد؛ يعني سه سال رشد بالاي ۵ درصد را تجربه كرديم در حالي كه در دهه ۹۰، ميانگين رشد هر سال كمتر از يك درصد بود و به‌طور متوسط ۷/۰ (هفت دهم) درصد بوده است.
همه بخش‌هاي اقتصادي رشد خوبي داشتند/ نيمي از رشد اقتصادي مربوط به نفت و گاز است
دكتر منظور با بيان اينكه همه بخش‌هاي اقتصادي رشد خوبي را نشان دادند، افزود: بخش نفت و گاز به طور خاص پيشران رشد اقتصادي بوده كه نسبت به بخش‌هاي ديگر رشد بالاتري داشته است، مثلا حدود كمتر از نيمي از رشد اقتصادي سال گذشته، مربوط به بخش نفت و گاز بود.
وي گفت: يك بخش عمده‌ از رشد اقتصادي كشور نيز مربوط به بخش خدمات است؛ خوشبختانه موانع بخش خدمات به تدريج در حال برطرف شدن است. در اين بخش، همه واحدهايي كه كالا توليد نمي‌كنند، بلكه خدمت توليد مي‌كنند، مثل بيمارستان‌ها، مدارس، آموزشگاه‌ها، فعاليت‌هاي هتلداري، فعاليت‌هاي رستوران‌داري، حمل و نقل و انبارداري، در حوزه خدمات قرار مي‌گيرند.
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور در پاسخ به اين پرسش كه آيا مي‌توانيم بگوييم بهبود شرايط اقتصادي رخ داده و مردم آن را حس مي‌كنند؟، گفت: در بحث رشد، يكي از موضوع‌هاي مهم، نحوه توزيع منافع حاصل از رشد است. طبيعي است كه بخش بزرگي از اين رشد در شركت‌هاي بزرگ به‌ويژه شركت‌هاي بزرگ صنعتي، اتفاق مي‌افتد و اين شركت‌ها منافع رشدشان را بين سهامدارها تقسيم مي‌كنند.
دكتر منظور افزود: ممكن است خيلي از مردم سهامداري نكنند. بنابراين ما مي‌گوييم در كنار رشد، بحث عدالت در توزيع منافع رشد حائز اهميت است. يك بخشي از اينها به طور طبيعي توزيع مي‌شود، يعني اگر بخواهيم منافع توليد را تقسيم كنيم، يك قسمت آن به حقوق و دستمزد تبديل مي‌شود و يك قسمت عايدي صاحبان سرمايه است، يك قسمت آن هم سهم ساير نهاده‌هاي توليد مي‌شود.
وي در مورد كاهش ضريب جيني گفت: نقش اصلي دولت‌ها، بازتوزيع درآمد است، يعني آنهايي كه توانستند سود سهام بالاتري و اجاره بهاي بيشتري بگيرند و يا درآمدهاي بالاتري از كسب و كار داشته باشند، طبيعي است كه دولت‌ها از آنها ماليات بيشتري مي‌گيرند و اين ماليات‌ها كه تصاعدي است، بعدا مي‌آيد در سطوح پايين‌تر به صورت يارانه توزيع مي‌شود و يكي از كاركردهاي ماليات، نقش بازتوزيع درآمد است.
رشد بازتوزيع درآمد در كشور طي سه سال گذشته قابل توجه است
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور با بيان اينكه در سه سال گذشته رشد بازتوزيع درآمد در كشور قابل توجه بوده است، گفت: فقط در سال قبل، ميزان بازتوزيع حدود ۶۰۰ هزار ميليارد تومان بوده است كه ۳۳۰ هزار ميليارد تومان آن به صورت يارانه نقدي بين ۹ دهك جمعيتي، حدود ۵۰ هزار ميليارد تومان بين مستمري‌بگيران كميته امداد امام خميني (ره) و سازمان بهزيستي و حدود ۱۶۰ هزار ميليارد تومان براي خريد تضميني گندم و يارانه گندم و حدود ۳۴ هزار ميليارد تومان براي يارانه دارو توزيع شده است.
دكتر منظور افزود: سهم بازتوزيع درآمدي در بودجه دولت، يك سهم معتنابه و قابل توجه است و در اين دولت، تمام شاخص‌هاي بازتوزيعي رشدهاي قابل توجهي داشتند. به عنوان مثال در سال ۱۴۰۱، پرداخت يارانه‌هاي نقدي بين شش تا هشت برابر شد و در سال گذشته نيز، يارانه مستمري بگيران كميته امداد امام خميني (ره) و بهزيستي را ۴۰ درصد افزايش داديم كه امسال ۳۰ درصد ديگر هم رشد داشت.
حساب دستگاه‌هاي دولتي به حساب واحد خزانه منتقل شد
معاون رئيس‌جمهور در مورد حساب واحد خزانه، گفت: عمده حساب‌هاي دستگاه‌هاي دولتي به حساب واحد خزانه نزد بانك مركزي انتقال پيدا كرده است. در حالي‌كه سابق بر اين هر دستگاهي براي دريافت‌ها و پرداخت‌هاي خودش، حساب‌هاي متعددي داشت. اما از زماني كه حساب واحد ايجاد شد، تمام دستگاه‌ها بايد دريافت و پرداخت‌هايشان از طريق يك حساب نزد بانك مركزي انجام بگيرد كه مشخص باشد دقيقا ورودي و خروجي‌هايشان به چه ميزان است تا شفافيت در كاركرد مالي دستگاه‌ها حاصل شود.
وي افزود: با توجه به ضرورت‌هايي كه وجود دارد، مخصوصا آنچه مربوط به شرايط تحريم و شرايط بيروني مي‌شود، اين الزام وجود دارد كه همچنان تعدادي از حساب‌ها مجاز باشند خارج از حساب واحد عمل كنند. همچنين دانشگاه‌هاي علوم پزشكي هم با توجه به نوع فعاليتي كه انجام مي‌دهند، عمدتا حساب‌هاي متعددي نزد بانك‌هاي مختلف دارند،. البته اينها هم بايد در يك زمان‌بندي به حساب واحد خزانه انتقال پيدا كنند.
دكتر منظور در مورد وضعيت اجراي پرداخت به ذينفع نهايي گفت: يكي از اقداماتي كه بايد در مديريت يكپارچه مالي دولت اجرا كنيم، پرداخت به ذينفع نهايي است؛ به اين معني كه به جاي اينكه پول در حساب يك دستگاهي انباشته بماند تا بعدا ذينفعي پيدا و پرداخت شود، حساب دستگاه را عملا به صورت اعتباري تأمين مي‌كنيم.
وي افزود: اين اقدام، نظارت‌پذيري را بيشتر مي‌كند و جلوي هرگونه انحرافي را در هزينه‌ها مي‌گيرد. الان تمام كاركنان دولت پرداخت‌شان، به صورت پرداخت به ذينفع نهايي است. يعني دستگاه‌ها ليست و فهرست حقوق‌بگيران و ميزان حقوق آنها را در يك بانك اطلاعاتي به خزانه اعلام مي‌كنند و خزانه مستقيما از آن حساب‌هايي كه نزد بانك مركزي دارد، در يك لحظه تمام اينها را پرداخت مي‌كند.
تخصيص ۲۰۰ هزار ميليارد تومان براي مصوبات سفرهاي استاني رئيس جمهور
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور در مورد اجراي پروژه‌هاي نيمه‌تمام عمراني در دولت سيزدهم، گفت: سياست دولت در سه سال گذشته اين بود كه توزيع اعتبارات، مخصوصاً در زمان تخصيص‌ها و تنظيم بودجه‌ها، با هدف خاتمه طرح‌ها باشد تا اينها به بهره‌برداري برسد. خوشبختانه بالغ بر ۲۰۰ هزار ميليارد تومان فقط براي مصوبات سفرهاي رئيس جمهور در قالب مصوبات سفر تخصيص پيدا كرد.
دكتر منظور با بيان اينكه در سال گذشته تعداد طرح‌ها و پروژه‌هايي كه به بهره‌برداري رسيد بالغ بر ۱۰۰۰ پروژه بود، گفت: يكي از ابتكارها براي تسريع در اجراي پروژه‌هاي نيمه‌تمام، اين است كه طرح‌هاي دولتي را به صورت مشاركتي اجرا كنيم. اما چون طرح‌هاي دولتي عمدتاً جذابيت مالي زيادي نداشته و بازدهي مناسب براي سرمايه‌گذار ندارد، استقبال چنداني از آن نمي‌شود. هرچند از برخي از طرح‌ها استقبال خوبي شده است.
مطالبات گندم‌كاران به‌زودي پرداخت مي‌شود
معاون رئيس‌جمهور در مورد بودجه مصوب براي خريد تضميني محصولات اساسي كشاورزي در سال ۱۴۰۳ گفت: طي روزهاي گذشته، جداول بودجه توسط رئيس مجلس ابلاغ شد و پيش‌بيني ما اين بود كه امسال هم حدود ده و نيم ميليون تن گندم خريداري كنيم. قيمت خريد تضميني گندم امسال، ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان به ازاي هر كيلوگرم تعيين شده است؛ بنابراين برآورد ما اين است كه چيزي حدود ۱۸۰ تا ۱۹۰ هزار ميليارد تومان بايد صرف خريد گندم شود.
دكتر منظور افزود: خريد تضميني، فقط براي گندم است و بقيه محصولات كشاورزي قيمت تضميني دارد. يعني وزارت جهاد كشاورزي در مورد برخي از اقلام مهم، قيمت تضميني اعلام مي‌كند. ما در سال‌هاي قبل در حدود سه تا چهار ميليارد دلار صرف واردات گندم مي‌كرديم كه الان تقريبا به كمتر از يك ميليارد دلار رسيده كه آن هم فقط صرف واردات براي ذخاير راهبردي مي‌شود. در دو ماه اول امسال، ميزان خريدي كه انجام شده، حدود دو ميليون تن است.
وي گفت: خريدها تقريباً از نيمه فروردين شروع شده و بنابراين كشاورزاني كه به تدريج گندم تحويل مي‌دهند، بايد مطالباتشان را دريافت كنند و بايد ساز و كاري را در اين خصوص پيش‌بيني كنيم؛ چون منابع هدفمندي در طول سال تحقق پيدا مي‌كند، اما كشاورز نمي‌تواند منتظر باشد آخر سال يا شش ماه ديگر، پولش را بدهيم و بايد الان تأمين شود.
رئيس سازمان برنامه و بودجه كشور گفت: الان منابعي را تجهيز كرديم و اين منابع در آستانه تأمين و واريز به حساب سازمان هدفمندسازي يارانه‌ها است. فكر مي‌كنم در روزهاي آتي، گشايش‌هاي خوبي ايجاد خواهد شد و ما خواهيم توانست بخشي از مطالبات گندمكاران را به‌روز كنيم و اين روند ادامه دارد.
دكتر منظور افزود: مطالبات كشاورزان با نظم مشخص پرداخت مي‌شود و دولت خودش را مكلف مي‌داند بدهي‌هاي خودش را مخصوصاً به كشاورزها به عنوان ديون ممتاز پرداخت كند؛ ولي معمولاً در ابتداي هر سال، تامين منابع در يكي دو ماه اول، كمتر از ماه‌هاي ديگر است.
احكام مربوط به حقوق بازنشستگان در روزهاي آينده صادر مي‌شود
معاون رئيس‌جمهور گفت: تمام تلاش دولت اين است كه براي مردم رضايت خاطر بيشتري را تأمين كنيم. قانون رتبه‌بندي معلمان در آموزش و پرورش از حدود ۱۰ سال قبل مطرح بود. ولي نهايتاً دولت سيزدهم بود كه در همان سال اول، اين قانون را اجرا كرد. اجراي اين قانون، بالغ بر ۵۰ هزار ميليارد تومان در سال هزينه داشت.
وي با بيان اينكه متناسب‌سازي حقوق بازنشستگان يكي ديگر از اقدامات مهمي است كه خوشبختانه در قانون بودجه امسال پيش‌بيني شده است، گفت: با توجه به اينكه جداول بودجه در همين روزهاي گذشته ابلاغ شده، همكاران ما آماده مي‌شوند احكام مربوط به بازنشستگان را چه در صندوق دولتي و چه در تأمين اجتماعي، بر اساس متناسب‌سازي صادر كنند و اميدوار هستيم در روزهاي آينده شاهد اصلاح احكام بازنشستگان عزيز باشيم.


١٣:٢٦ - شنبه ١٢ خرداد ١٤٠٣    /    شماره : ٢٨٦٥    /    تعداد نمایش : ٦٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
منو اصلی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 868966
 بازدید امروز : 447
 کل بازدید : 2288514
 بازدیدکنندگان آنلاين : 3
 زمان بازدید : 0/6094

 

تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان اردبیل بوده و استفاده از  مطالب آن با ذكر منبع بلامانع است.